Гаджети

Рейтинг процесорів смартфонів: повний гід з вибору та аналітика

Рейтинг процессоров смартфонов
Зміст

Мобільна індустрія розвивається з неймовірною швидкістю, і у 2026 році ми стали свідками чергової технологічної революції. Гонка за гігагерцами та ядрами відійшла на другий план, поступившись місцем битвам нейронних співпроцесорів (NPU), генеративному штучному інтелекту, що працює прямо на пристрої, та впровадженню 2-нанометрового техпроцесу. Якщо ще пару років тому користувачі дивилися виключно на тактову частоту, то сьогодні архітектура кристала визначає, наскільки розумним, холодним і довгоживучим буде ваш пристрій.

Наш свіжий рейтинг процесорів смартфонів покликаний допомогти розібратися в різноманітті мобільних платформ. Ми проаналізували актуальні рішення від Apple, Qualcomm, MediaTek та Samsung, щоб ви могли зробити усвідомлений вибір під час купівлі нового девайса цього року.

Навіщо потрібне детальне порівняння процесорів телефону?

Багато користувачів при виборі нового гаджета орієнтуються на обсяг оперативної пам’яті, якість камер і ємність акумулятора, забуваючи, що саме «камінь» під капотом диригує всіма цими компонентами. Грамотне порівняння процесорів телефону дозволяє зрозуміти не тільки те, наскільки швидко будуть відкриватися додатки, але й те, наскільки актуальним залишиться ваш пристрій через три-чотири роки.

Продуктивність в іграх та трасування променів

У 2026 році мобільний геймінг досяг рівня консолей минулого покоління. Апаратне трасування променів (Ray Tracing), яке раніше було прерогативою дорогих ПК, тепер стало стандартом навіть для субфлагманських чипів. Інтегровані графічні прискорювачі (GPU) повинні справлятися з рендерингом важких текстур у роздільній здатності QHD+ при стабільних 90 або 120 кадрах на секунду, не допускаючи критичного перегріву і тротлінгу (зниження частот через високі температури).

Енергоефективність та нейронні обчислення (NPU)

Сьогодні процесор – це система на кристалі (SoC), що включає в себе модем зв’язку (з підтримкою Wi-Fi 8 і 6G-Ready мереж), процесор обробки зображень (ISP) і нейромодуль. Саме NPU зараз забирає на себе левову частку завдань: від поліпшення якості фотографій у нічному режимі до роботи голосових асистентів і локальної генерації тексту без підключення до інтернету. Чим досконаліший техпроцес (зараз це 2 нм і 3 нм другого покоління), тим менше енергії чип споживає при виконанні складних ШІ-алгоритмів.

Флагманський сегмент: Абсолютний топ процесорів на телефон

У преміальному сегменті 2026 року розгорнулася справжня битва гігантів. Виробники переступили психологічну позначку в 3 мільйони балів у синтетичному тесті AnTuTu v11, запропонувавши користувачам ультимативну потужність. Нижче представлений актуальний топ процесорів на телефон, що встановлюються в найдорожчі і просунуті пристрої поточного року.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5: Новий король Android

Qualcomm продовжує домінувати на ринку Android-пристроїв. Snapdragon 8 Gen 5, побудований за 2-нанометровим техпроцесом TSMC, отримав оновлену архітектуру ядер Oryon 2.0. Головною фішкою платформи став графічний прискорювач Adreno 830, який демонструє 35-відсотковий приріст продуктивності порівняно з минулим поколінням. Крім того, вбудований ШІ-рушій Hexagon здатний обробляти мовні моделі обсягом до 20 мільярдів параметрів прямо на смартфоні. Це означає миттєвий синхронний переклад мови і просунуту генерацію зображень без затримок.

Apple A20 Pro: Кремнієва монополія Купертіно

Компанія Apple у своїх iPhone 18 Pro і Pro Max представила чип A20 Pro. Купертинівці сфокусувалися на енергоефективності та пропускній здатності пам’яті. Використання архітектури ARM v9.2 і кастомного 32-ядерного Neural Engine зробило цей чип абсолютним лідером у завданнях машинного навчання. В одноядерних тестах Geekbench 6 чип A20 Pro традиційно залишає конкурентів позаду, що гарантує еталонну плавність інтерфейсу iOS 20 і миттєвий відгук у важких додатках для монтажу відео у 8K.

MediaTek Dimensity 9600: Технологічний прорив від TSMC

MediaTek остаточно закріпилася в преміум-сегменті. Dimensity 9600 — це перший чип компанії, повністю позбавлений енергоефективних ядер на користь архітектури «All-Big Core» (всі ядра високопродуктивні). Графічний чип Immortalis-G940 від ARM пропонує краще в класі апаратне трасування променів. Цей процесор вибирають бренди на кшталт Vivo, OPPO і Xiaomi для своїх ультимативних камерофонів завдяки просунутому чипу обробки зображень Imagiq 1090.

Samsung Exynos 2600: Повернення з графікою AMD RDNA 4

Після кількох років роботи над помилками, Samsung випустила Exynos 2600, який гідно конкурує зі Snapdragon. Головний козир цього кристала — графіка Xclipse, розроблена спільно з AMD на базі новітньої архітектури RDNA 4. Це робить чип неймовірно привабливим для складних мобільних ігор, забезпечуючи чудову роботу з тінями і відображеннями.

Порівняльна таблиця характеристик топових мобільних чипів 2026 року

Щоб наочно оцінити розстановку сил, ми підготували таблицю з ключовими параметрами провідних рішень.

ПроцесорТехпроцессГрафічний прискорювач (GPU)Середній бал AnTuTu v11Підтримка пам’яті
Snapdragon 8 Gen 52 нм (TSMC)Adreno 830~3 150 000LPDDR6 / UFS 4.1
Apple A20 Pro2 нм (TSMC)Apple Custom 7-core~2 980 000LPDDR5X / NVMe
Dimensity 96002 нм (TSMC)Immortalis-G940~3 200 000LPDDR6 / UFS 4.1
Exynos 26002 нм (Samsung GAP)Xclipse 960 (RDNA 4)~2 850 000LPDDR5X / UFS 4.0

Золота середина: Рейтинг процесорів для смартфонів середнього і бюджетного класу

Флагмани привертають увагу технологіями, але основні продажі припадають на середній і доступний сегменти. Вивчаючи рейтинг процесорів для смартфонів у 2026 році, не можна ігнорувати чипи, що пропонують максимальну вигоду за вкладені кошти.

Субфлагмани і середній клас

Тут беззаперечно правлять бал Snapdragon 7+ Gen 4 і MediaTek Dimensity 8500. Ці чипи побудовані на 3-нанометровому техпроцесі (технології флагманів минулого року) і видають понад 1.5 мільйона балів у AnTuTu. Їхньої потужності з лишком вистачає для запуску будь-яких сучасних ігор на високих налаштуваннях графіки (нехай і без трасування променів), а також для плавної роботи інтерфейсу з екранами 120 Гц. Смартфони на базі цих систем-на-кристалі є найраціональнішим вибором для 80% користувачів.

Бюджетний сегмент для повсякденних завдань

У пристроях до 200 доларів у 2026 році стандартом стали чипи рівня Snapdragon 4 Gen 3 і MediaTek Helio G100+. Вони назавжди позбавили бюджетні смартфони від пригальмовувань при скролінгу стрічок соціальних мереж або навігації по картах. Головна їхня перевага – феноменальна енергоефективність. Завдяки 4-нанометровому виробництву такі чипи дозволяють недорогим смартфонам з акумулятором на 5000 мАг працювати до двох-трьох днів без підзарядки.

Як вибрати чипсет під свої індивідуальні завдання (Чек-листи)

Щоб не переплачувати за надлишкову потужність або не розчаруватися в слабкому пристрої, орієнтуйтеся на свої звички використання. Ми підготували два чек-листи, які допоможуть зорієнтуватися.

Критерії вибору для мобільних геймерів та ентузіастів:

  • Орієнтуйтеся на передові GPU: шукайте в характеристиках графіку Adreno 800-ї серії або Immortalis.
  • Звертайте увагу на систему охолодження смартфона (наявність випарної камери), оскільки потужний процесор без належного відведення тепла швидко втратить продуктивність.
  • Переконайтеся в підтримці оперативної пам’яті нового стандарту LPDDR6 – це критично важливо для швидкого завантаження локацій в іграх з відкритим світом.
  • Вибирайте пристрої на базі флагманських лінійок (Snapdragon 8-ї серії, Dimensity 9-ї серії, Apple A-Pro).

Критерії вибору для контент-мейкерів, блогерів та фотографів:

  • Потужність нейронного співпроцесора (NPU): від нього залежить, наскільки швидко будуть застосовуватися фільтри, віддалятися об’єкти з фото і рендеритися 4K-відео.
  • Якість процесора обробки зображень (ISP): тут традиційно сильні процесори Apple і флагманські Snapdragon.
  • Для блогерів найкращим вибором стануть Apple A19/A20 або Snapdragon 8 Gen 4/5, оскільки їхні алгоритми найкраще оптимізовані для зйомки прямо з додатків соціальних мереж.
  • Наявність високошвидкісних інтерфейсів для швидкої передачі відзнятого матеріалу на ПК (підтримка USB 3.2 Gen 2 або вище, що забезпечується процесором).

Висновок

У 2026 році мобільне «залізо» досягло такого рівня розвитку, коли сухі цифри в бенчмарках вже мало що значать для пересічного споживача. Топові рішення від Apple, Qualcomm і MediaTek пропонують колосальний запас міцності на роки вперед. Сьогодні вибір чипсета – це скоріше вибір екосистеми і тих додаткових інтелектуальних функцій, які він здатний забезпечити. Якщо ви шукаєте безкомпромісні інновації та роботу з ШІ, флагманський сегмент виправдає кожен вкладений рубль. Якщо ж вам потрібен просто стабільний, холодний і довгоживучий апарат для зв’язку, браузера і відео – сучасний середній клас задовольнить ці потреби на 100%.

Часті запитання про процесори смартфонів (F.A.Q.)

Часті запитання (F.A.Q.)

Який процесор для смартфона найкращий у 2026 році?

У 2026 році на ринку лідирують чипи, створені за передовим 2-нанометровим техпроцесом. Для пристроїв на базі Android абсолютними фаворитами є Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 і MediaTek Dimensity 9600. В екосистемі Apple беззаперечний лідер — чип A20 Pro, який встановлюють у iPhone 18 Pro та Pro Max.

Який мобільний процесор краще обрати для важких ігор?

Для геймінгу з високими налаштуваннями графіки та апаратним трасуванням променів (Ray Tracing) варто шукати смартфони з потужним вбудованим GPU. Найкраще з цим справляються чипи Snapdragon 8 Gen 5 (графіка Adreno 830), Samsung Exynos 2600 (з графікою AMD RDNA 4) та Dimensity 9600 (графіка Immortalis). Під час купівлі ігрового смартфона також обов’язково переконайтеся, що в ньому встановлена гарна система охолодження (наприклад, випаровувальна камера), щоб процесор не перегрівався.

Навіщо потрібен нейропроцесор (NPU) у телефоні і на що він впливає?

NPU — це спеціальний модуль процесора, який відповідає за роботу алгоритмів штучного інтелекту безпосередньо на вашому пристрої, без підключення до інтернету. Він обробляє мовні моделі, покращує якість нічних фотографій, дозволяє миттєво перекладати мовлення та генерувати текст. Сучасний NPU виконує ці завдання неймовірно швидко й економить заряд батареї.

Який процесор має бути в недорогому смартфоні, щоб він не гальмував?

У бюджетному сегменті (до 200 доларів) у 2026 році чудово себе показують чипи рівня Snapdragon 4 Gen 3 та MediaTek Helio G100+. Вони назавжди позбавили недорогі смартфони підгальмовувань у базових застосунках (соцмережі, карти, браузер). Більше того, завдяки 4-нанометровому техпроцесу телефони на цих чипах здатні працювати до 2–3 днів від одного заряджання.

Чи варто переплачувати за флагманський процесор звичайному користувачу?

Якщо ви не професійний мобільний геймер, не монтуєте важкі 8K-відео та не використовуєте просунуті локальні нейромережі, переплачувати не обов’язково. Для 80% користувачів ідеальною «золотою серединою» стануть процесори середнього класу (наприклад, Snapdragon 7+ Gen 4 або Dimensity 8500). Вони легко тягнуть сучасні ігри, підтримують екрани 120 Гц і працюють дуже швидко, але смартфони з ними коштують значно дешевше за флагмани.

Письменний Леонід

About Author

Leave a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

You may also like

Чому не працює тачпад на ноутбуці
Гаджети

Чому не працює тачпад на ноутбуці

АВТОР Письменний Леонід ПУБЛІКАЦІЯ 25.07.2025 НА ЧИТАННЯ 1 хв ПЕРЕГЛЯДІВ 33 ОНОВЛЕНО 25.07.2025 Зміст ▼ Пошук та виправлення проблем із
Як перезавантажити айфон якщо не працює сенсор
Гаджети

Як перезавантажити айфон якщо не працює сенсор

АВТОР Письменний Леонід ПУБЛІКАЦІЯ 25.07.2025 НА ЧИТАННЯ 1 хв ПЕРЕГЛЯДІВ 144 ОНОВЛЕНО 25.07.2025 Зміст ▼ Чому не працює сенсор на